Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 lutego 2023 r.
18:09

Biblioteka XXI wieku zaprosi już w kwietniu. Będzie też "bankomat" z książkami

0 A A

Przestronne wypożyczalnie, kapsuły do cichej pracy, selfchecki, kącik z konsolami gier wideo, komputery, sala zabaw dla dzieci, sala klubowa, wystawiennicza i konferencyjna – to tylko część tego, co znajdziemy w puławskiej mediatece. Błyszczące nowością regały powoli zapełniają się 54 tysiącami książek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek rozpoczęła się przeprowadzka głównej siedziby puławskiej Biblioteki Miejskiej, która po blisko 60 latach opuszcza zabytkowy Domek Grecki, by rozpocząć nowy rozdział w swojej historii w mediatece. Obecnie trwa przenoszenie książek, dokumentów biurowych oraz wyposażenia placówki, które z ul. Głębokiej trafiają na Wojska Polskiego. Zbiory liczą ok. 54 tysięcy pozycji. W byłej już siedzibie, z uwagi na jej ograniczenia przestrzenne, na półkach jednocześnie mieściła się zaledwie połowa dostępnych książek. Reszta była w magazynie. W mediatece zmieszczą się wszystkie, a mimo to zostanie jeszcze sporo miejsca na kolejne zakupy.

Przyzwyczajenia i selfchecki

– Biblioteka przy Głębokiej to było cudowne miejsce, zabytkowe, w otoczeniu zieleni, związane z Puławami, duchem księżnej Izabeli. Ale świat pędzi do przodu, zmieniają się potrzeby naszych czytelników. Żeby za nimi nadążyć musimy się rozwijać. Wiemy, że wielu mieszkańców zdążyło przyzwyczaić się do naszej poprzedniej siedziby, którą znają od dziecka. Mam jednak nadzieję, że mediateka również będzie ich miejscem i każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie – mówi Małgorzata Szczypa, dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Puławska mediateka to jeden z największych obiektów tego rodzaju w Polsce.

Budynek oferuje 4 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Po wejściu do środka czytelnicy zobaczą przed sobą stanowisko obsługi, gdzie będzie można otrzymać nową kartę biblioteczną wyposażoną w chip.

(fot. rs)

Ta karta pozwoli skorzystać między innymi z dwóch selfchecków, czyli automatów do samodzielnego wypożyczania książek, a także znajdującej się na zewnątrz wrzutni (przypomina bankomat) do książek oraz książkomatu. Wrzutnia pozwoli oddać wypożyczoną w mediatece książkę o dowolnej porze (będzie działać 24/h). Książkomat z kolei umożliwi zamówienie wybranej pozycji i odebranie jej w dowolnym momencie; nawet po godzinach pracy biblioteki.

A może klub filmowy?

Na prawo od wejścia znajdziemy strefę dla dzieci i młodzieży z wypożyczalnią książek oraz kącikiem z konsolami (Playstation i Xbox), telewizorami i grami wideo. Nieco dalej zamontowano stanowiska z komputerami, a na samym końcu za szklaną ścianą ulokowano salę zabaw.

Przestrzeń ta będzie wykorzystywana na warsztaty, zajęcia plastyczne oraz spektakle teatralne dla najmłodszych. Ścianę sali zdobi mural autorstwa Dawida Ryskiego.

Po lewej stronie od wejścia rozciąga się 500-metrowa wypożyczalnia dla dorosłych z kilkoma stanowiskami obsługi (wyspami). Tutaj znajdziemy wiele przytulnych kanap ze stolikami, czytelnię prasy oraz dwie kapsuły do spokojnej pracy, czyli zamykane boksy, które gwarantują ciszę i odseparowanie od innych użytkowników.

(fot. rs)

Jak mówi dyrektor biblioteki, miejsca te będzie można rezerwować z wyprzedzeniem. Na parterze pojawi się też kącik wypoczynkowy z leżakami i roślinnością, m.in. palmami i dracenami.

Centralną częścią parteru są kręcone schody, które prowadzą na piętro (dostać tam się można również za pomocą windy). Na górze znalazła się sala widowiskowa na sto miejsc ze sceną, oświetleniem, nagłośnieniem, ekranami i rzutnikiem. Na miejscu mogą odbywać spotkania autorskie, prezentacje, czy przedstawienia, ale nie tylko.

– Chcemy wykorzystać to miejsce także na kino i wyświetlać filmy. Myślimy już o zorganizowaniu klubu filmowego – przyznaje dyrektor Małgorzata Szczypa.

Wielka przeprowadzka

Do dyskusji o filmach i książkach może służyć mieszcząca się w pobliżu sala klubowa. To miejsce, które biblioteka chce oferować także podmiotom zewnętrznym, np. na spotkania lokalnych stowarzyszeń.

(fot. rs)

Na piętrze znajdziemy też salę wystawienniczą, biura i wejście na taras. Na wykorzystanie tej zewnętrznej przestrzeni pomysłów również nie brakuje.

– W sezonie letnim chcielibyśmy zaproponować wynajem tarasu na kawiarnię – zapowiada dyrektor. Na tarasie planowane są też spotkania bookcrossingowe.

Budowa gmachu przy Wojska Polskiego kosztowała ponad 30 mln zł. Zakończyła się w zeszłym roku. Przeprowadza biblioteki potrwa jeszcze około dwóch miesięcy. Otwarcie jej nowej siedziby zaplanowano na kwiecień.

(fot. rs)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium